Ciąża urojona u psa – przyczyny, objawy i leczenie

Ciąża urojona u psa – przyczyny, objawy i leczenie

Ciąża urojona u psa niewysterylizowanego jest dość częstym zjawiskiem obserwowanym przez psich opiekunów. Co to jest ciąża urojona u psa – czy jest to stan patologiczny, który powinien zaniepokoić właściciela czy może normalne zachowanie? Ile trwa ciąża urojona u psa? Jakie suczka wykazuje w tym czasie objawy i co zrobić, kiedy zauważymy takie symptomy u swojego zwierzaka? Ciąża urojona u psa a brak apetytu – czy jest to powiązane? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania i rozwiać wszystkie twoje wątpliwości!

Co to jest ciąża urojona u psa?

Ciąża urojona u psa to inaczej ciąża fałszywa lub rzekoma – suczka zachowuje się tak, jak gdyby była w ciąży i wykazuje jej fizyczne oraz behawioralne oznaki, pomimo braku zapłodnienia. Pojawia się ona zazwyczaj około dwa miesiące po ostatniej cieczce u niewysterylizowanych suczek niezależnie od ich wieku czy rasy.

Ciąża urojona u psa uznawana jest przez wielu specjalistów za fizjologiczną zmianę hormonalną, której przyczyną jest zwiększona aktywność hormonów płciowych. Wywołują one u suczki zachowania związane z przygotowaniem do porodu i macierzyństwa, a nawet produkowanie mleka przez gruczoły sutkowe.

Mimo, że czasem objawy, jakie daje ciąża urojona u psa są naprawdę silne, najczęściej nie jest ona powodem do zmartwień – pojawia się niespodziewanie i mija samoistnie. W niektórych wypadkach jest jednak wskazana konsultacja z lekarzem weterynarii, np. kiedy ciąża urojona u psa pojawia się bardzo często, znacznie się przedłuża czy też objawy są bardzo intensywne.

Ciąża urojona u psa – przyczyny

Kiedy wiesz już, co to jest ciąża urojona u psa, warto zastanowić się nad powodem jej wystąpienia. Najczęściej pojawia się ona po cieczce jako naturalna, fizjologiczna zmiana zachowania wywołana zaburzoną aktywnością hormonów – głównie prolaktyny, estrogenu i progesteronu.

Ciąża urojona u psa – przyczyny tego zjawiska mogą być naprawdę różne, jednak są one zawsze powiązane z odczuwaniem emocji przez psa i działaniem jego układu hormonalnego. Pewne sytuacje znacząco przyczyniają się do jego występowania, wyróżnić możemy tutaj m.in.:

  • nowe zwierzę w domu, w szczególności młode – wzbudza to u suczki instynkt macierzyński i chęć opieki nad szczeniakiem lub kociakiem,
  • ciąża lub szczenięta u drugiej suczki w domu – taka sytuacja również może wywołać fałszywą ciążę; czasem wystarczy nawet bliski kontakt z suczką ciężarną, z którą nasza suczka nie przebywa na co dzień,
  • piszczące zabawki – przez nie także może wystąpić ciąża urojona u psa – piszczenie przypomina suczce pisk szczeniąt,
  • zaburzenie wydzielania hormonów – może pojawić się po odstawieniu długotrwałej terapii hormonalnej,
  • niedoczynność tarczycy.

Ciąża urojona u psa – objawy, jakie jej towarzyszą

Objawy w przypadku ciąży urojonej u suczki łudząco przypominają oznaki prawdziwej ciąży. Jeśli istnieje szansa, że doszło do zapłodnienia, np. suczka uciekła niedawno z posesji, warto wybrać się na wizytę do gabinetu weterynaryjnego i sprawdzić tę ewentualność. Jeżeli jednak mamy pewność, że suczka nie miała kontaktu z psami i nie było takiej możliwości, to najprawdopodobniej jest to ciąża urojona.

Szereg objawów, jakie mogą pojawić się u suczki z rzekomą ciążą, jest bardzo szeroki ze względu na fakt, że mogą one w różny sposób przechodzić ciążę – niektóre z nich stają się bardziej uległe, spokojne oraz chętne do kontaktu z człowiekiem i pieszczot, a inne wręcz przeciwnie – unikają kontaktu, stają się „niedotykalskie” a czasem nawet wykazują zachowania agresywne.

Ciąża urojona u psa – objawy, które są najczęstsze:

  • gniazdowanie w zacisznym miejscu – tworzenie legowiska dla siebie i rzekomego potomstwa,
  • przynoszenie różnych przedmiotów do legowiska lub upodobanie sobie jednego konkretnego przedmiotu – suczka może zachowywać się wówczas tak, jakby opiekowała się szczeniętami, najczęściej są to piszczące zabawki albo maskotki,
  • częste przebywanie w legowisku i niechęć do spacerów – suczka chce być cały czas przy swoich „szczeniętach”,
  • smutek i niepokój,
  • zachowania agresywne u zwierząt, które do tej pory były bardzo łagodne i posłuszne – nasilać się mogą zwłaszcza podczas przebywania w legowisku z przyniesionymi tam zabawkami,
  • domaganie się pieszczot i głaskania – w szczególności po brzuchu,
  • lizanie brzucha i sutków przez suczkę – takie zachowanie stymuluje wydzielanie mleka i może doprowadzić do stanu zapalnego gruczołów,
  • obrzęk brzucha – przypomina brzuch suczki ciężarnej,
  • przerośnięte gruczoły sutkowe,
  • produkowanie mleka – czasem razem z ropną wydzieliną, która świadczy o wystąpieniu infekcji związanej z produkcją i nieściąganiem pokarmu z gruczołów,
  • powiększony apetyt lub wręcz przeciwnie – zupełny brak apetytu,
  • podwyższona temperatura ciała,
  • występowanie wymiotów.

Niektóre objawy mogą być też symptomami innych problemów zdrowotnych, dlatego jeśli stan trwa już od dłuższego czasu, warto zasięgnąć porady lekarza i wykonać zalecone przez niego badania. Przykładowo – często nawracające urojenia ciąży mogą doprowadzić do rozwinięcia się nowotworu, m.in. nowotworu listwy mlecznej.

Ile trwa ciąża urojona u psa?

Ciąża urojona u psa jest zapewne bardzo uciążliwa dla każdego psiego opiekuna. Musi się on zmagać ze zmiennymi humorkami swojej suczki i innymi aspektami urojonej ciąży – wymiotami, produkowaniem mleka czy agresywnymi zachowaniami podczas ochrony swojego rzekomego potomstwa.

Jeśli w gruczołach sutkowych suczki pojawia się mleko, powinniśmy ograniczyć głaskanie psa w obrębie brzucha i sutków oraz uniemożliwić psu lizanie tego obszaru – stymuluje to wydzielanie mleka, co w przypadku ciąży urojonej może doprowadzić do zapalenia gruczołów.

Objawy ciąży urojonej ustępują zazwyczaj w przeciągu kilku tygodni, jednak dokładna długość trwania tego stanu jest kwestią bardzo indywidualną. Tak samo indywidualne jest nasilenie objawów – u jednej suczki będzie to prawie niezauważalne, a u innej mocno nasilone i niekomfortowe dla właścicieli.

Ciąża urojona u psa – domowe sposoby, które mogą pomóc

Na długość trwania i nasilenie symptomów ciąży urojonej u suczki ma wpływ otaczające ją środowisko. Działania stymulujące wydzielanie mleka przez gruczoły sutkowe, takie jak głaskanie suczki po brzuchu, a także pozwalanie jej na znoszenie rzeczy do legowiska z pewnością nie pomoże w szybkim uporaniu się z tym problemem, a wręcz może go spotęgować.

Ciąża urojona u psa – domowe sposoby, które pomogą nam skrócić czas jej trwania:

  • niepozwalanie suczce na budowanie gniazda w legowisku i przynoszenie do niego zabawek – trzeba jednak robić to bardzo ostrożnie, gdyż suczka, pilnując przedmiotów imitujących jej młode, może zrobić się agresywna w stosunku do swojego opiekuna,
  • wybór innych zabawek niż pluszaki i piszczące gryzaki – mogą one stymulować u suczki wystąpienie ciąży rzekomej poprzez podobieństwo do prawdziwych szczeniąt,
  • zapewnienie suczce niezbędnej dawki aktywności fizycznej pomimo jej niechęci do ruchu – po to, by przekierować jej uwagę na coś innego niż tworzenie gniazda dla potomstwa,
  • podawanie stałej porcji pokarmu pomimo wzmożonego apetytu.

Ciąża urojona u psa – leczenie

Jeśli mamy stuprocentową pewność, że suczka nie miała możliwości zajścia w ciążę, a objawy nie są mocno nasilone, nie powinniśmy się martwić i w takim przypadku możemy po prostu przeczekać ten okres, stosując się do porad zachowania przy suczce w domu. Tych kilka prostych kroków pomoże nam poradzić sobie z tą niekomfortową sytuacją.

Jeśli objawy są bardziej uciążliwe, warto upewnić się, czy nie jest to prawdziwa ciąża. Kiedy będziemy mieć pewność, że tak nie jest a zachowanie suczki będzie nieznośne, lekarz weterynarii może dopasować leki, które złagodzą objawy rzekomej ciąży.

Ciąża urojona u psa nie prowadzi do niepłodności czy też innych zaburzeń, jednak nie oznacza to, że możemy ją zupełnie zlekceważyć. W przypadku pojawienia się mleka, lekarz może zalecić także stosowanie leków hamujących produkcję mleka oraz ściąganie pokarmu produkowanego w gruczołach. Jego wydzielanie, kiedy suczka nie jest w ciąży, może doprowadzić do zapalenia gruczołów sutkowych.

Jeżeli ciąża urojona u psa występuje stosunkowo często albo trwa bardzo długo, należy wykonać badania, które wykluczą obecność innych schorzeń mogących objawiać się podobnymi symptomami, np. niedoczynność tarczycy. Może być to także związane z poważnymi zaburzeniami hormonalnymi, które wymagać będą terapii hormonalnej.

Ciąża urojona u psa po sterylizacji

Ciąża urojona u psa po sterylizacji wykonanej prawidłowo przez lekarza weterynarii praktycznie nie występuje. Jest to najlepszy sposób na zapobieganie ciąży urojonej, a także niechcianej, przypadkowej ciąży czy innym, niebezpiecznym schorzeniom, które mogą nawet zagrażać życiu zwierzęcia, np. ropomacicze i nowotwory układu rozrodczego.

Często spotykaną teorią wśród właścicieli psów jest przekonanie, że jednokrotna ciąża u suczki i posiadanie potomstwa pozwoli na uniknięcie ciąży urojonej w przyszłości. Zwolennicy takiego podejścia tłumaczą to tym, że suczka zaspokoi wówczas swój instynkt macierzyński i dzięki temu nie będzie musiała robić tego ponownie w formie ciąży rzekomej. Niestety teoria ta jest stanowczym mitem – ciąża urojona u psa może wystąpić niezależnie od tego, czy suczka była już matką czy też nie.

Teoria ta jest również bardzo szkodliwa, gdyż wpływa na niekontrolowane rozmnażanie kundelków, co może przyczynić się do wzrostu bezdomności wśród zwierząt, których i tak jest już bardzo dużo w schroniskach. Dlatego jeśli nie jesteśmy właścicielami rasowych psów z rodowodem i nie zajmujemy się hodowlą psów, najodpowiedniejszą i najbardziej odpowiedzialną decyzją będzie wysterylizowanie suczki. Plusy tego zabiegu zdecydowanie przeważają nad minusami, dlatego warto rozważyć tę opcję.

5/5 - (1 głosy)
Anastazja Kot

Miłośniczka zwierząt, prywatnie właścicielka dwóch psów - Zosi i Amy. Interesuję się behawiorem, żywieniem i szeroko pojętą pracą z psami.

Zobacz artykuły
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *